Jak przeczytać swoją receptę

Jesteś gotowy zamówić swoją pierwszą parę okularów i wreszcie doświadczyć ulgi wyraźnej, bez wysiłku wizji - ale nagle zdajesz sobie sprawę, że nie masz pojęcia, które mocne do zamówienia ...

Nie martw się! Jesteśmy tutaj, aby pomóc. Oto łatwy, prosty przewodnik po rodzażem papieru, który otrzymałeś od profesjonalisty.

Soczewki kontaktowe lub okulary:

Czy wiesz, że Twoja recepta na soczewkę kontaktową i recepta na okulary nie są tym samym?

Wiele osób używa różnych mocnych stron do swoich kontaktów w porównaniu z okularami. Istnieje wiele powodów, z których najczęstsze są to, że są one konstruowane inaczej i że soczewki kontaktowe załamują światło prosto z powierzchni oczu - podczas gdy okulary załamują światło kilka centymetrów dalej. Mimo że jesteś noszącym kontakty, wiele osób odczuwa potrzebę używania okularów czytania na kontaktach, aby wyraźnie się odczytać.

Kontynuuj czytanie, aby uzyskać jasne zrozumienie recepty na okulary.

OD i OS - w prawo i w lewo:
Aby dobrze czytać receptę, ważne jest, aby upewnić się, że patrzysz na jedno oko na raz. Wiele osób ma różne mocne strony na każdym oczach, więc zawsze powinieneś je czytać osobno. Prawe oko jest zwykle oznaczone „R”, „Re” lub „OD”. OD i OS to terminologie zawodowe stosowane przez optyków i lekarzy wzrokowych. Jest to skrót dla Oculusa Dextera, Oculusa oznaczającego oko i Dextera, co oznacza właściwe. Podobnie OS oznacza Oculus Sinister, odnosząc się do recepty lewego oka. Inne terminy lewego oka to „L” lub lewe oko „LE”.


SPH - kula:
SPH jest najbardziej standardowym pomiarem recepty na okulary. Po prostu mierzy moc soczewki potrzebną do rozwiązania problemów z widzeniem, co oznacza 0,0, co oznacza, że ​​nie jest potrzebna sferyczna korekta. SPH jest mierzony w plus lub minus. Jeśli masz plus (+), wyjaśnia, że ​​jesteś dalekowzroczny, co oznacza, że ​​masz problem z widzeniem rzeczy z bliska. Z drugiej strony minus (-) sugeruje, że jesteś bliski i masz wyzwania, widząc przedmioty daleko. Zarówno dla plus, jak i minus, im wyższa liczba, tym większa potrzebna korekta. Na przykład osoba z -0,25 może nie mieć problemów z funkcjonowaniem w swoim codziennym życiu, podczas gdy osoby z -5,00 zależą od korygowania ich wzroku w celu nawigacji w środowisku.

Cyl - cylinder:
Cyl wskazuje, czy masz astygmatyzm, czy nie. Astigmatyzm jest powszechnym warunkiem odnoszącym się do nieregularnego kształtu rogówki. Podczas gdy cyld -0,25 nie zawsze może być skorygowany, Cyl wynoszący -3,00 może drastycznie zmniejszyć jakość widzenia. Jeśli przestrzeń cylowa jest pusta, oznacza to, że nie masz astygmatyzmu lub że jest zbyt mała, aby go poprawić.


OŚ:
Oś dotyczy również astygmatyzmu. Liczba mierzona jest w stopniach od 1 do 180 i opisuje pozycję, w której pojawia się astygmatyzm.

Dodaj - Dodatek:
Dodanie jest zawsze mierzone w Plus (+) i odnosi się do ilości dodatkowej mocy, którą potrzebujesz, aby zobaczyć z bliska. Wraz z wiekiem maleje bliskie widzenie, co jest powodem, dla którego większość ludzi zaczyna nosić czytanie okularów. Zwykle zaczyna się we wczesnych latach 40., zaczynając od dodatków, takich jak +0,25 lub +0,50. Liczby te wzrosną z czasem, co prowadzi do +1,00, +1,50, +2,00 i tak dalej. Dodatek zwykle stabilizuje około 2,00/ +2,50 dla obu oczu i pozostaje stały od tego momentu. Ten stan/zjawiska jest często określane jakoDalekowzroczność starcza.

Jeśli nie nosiłeś kontaktów ani okularów przed 40S-50., prawdopodobne jest, że nie potrzebujesz korekty innej niż dodatek. W takim przypadku wymagana siła do czytania okularów jest równa liczbie przy dodaniu. Może to na przykład wynosić +1.00 lub +2,50.

Jeśli potrzebujesz już korekty, dodanie należy dodać do SPH (biorąc pod uwagę, że nie masz astygmatyzmu). Np. SPH +1.00 i dodatek +2,00 oznacza, że ​​potrzebujesz +3,00 do odczytu. W przypadku bliskiego ( -) oznacza to, że jeśli masz SPH -2,00 i Add +2.00, nie potrzebujesz siły do ​​czytania. W takich przypadkach możesz po prostu zdjąć okulary podczas czytania. Ludzie, którzy potrzebują mocnych stron zarówno na odległość, jak i w pobliżu, często używają progresywnych soczewek, w których ich mocne strony SPH znajdują się na górze, a SPH + Add znajduje się na dnie soczewki. Wiele osób wybiera również dwie pary okularów - jedną na odległość i jedną na bliskie (okulary czytania). Należy pamiętać, że zawsze warto zapytać optyka lub lekarza okulisty o wymaganą korektę, jeśli masz zaawansowane środki.

PD - odległość źrenic:

PD jest krótki dla odległości źrenicy i jest odległością między uczniami, mierzoną w milimetrach. PD jest często wymagane do tworzenia obiektywów na zamówienie o bardziej zaawansowanych środkach - takich jak soczewki wieloogniskowe.


Pryzmat/baza:

Pryzmat i sekcje podstawowe są dość rzadkie i są przeznaczone dla osób, które doświadczają problemów z wyrównaniem oczu. Prism oznacza korektę potrzebną do wyrównania oczu, podczas gdy podstawa określa, w którym kierunku pryzmat musi przekierować światło.