Prezbiopia: Dalekowzroczność związana z wiekiem

Jeśli masz wrażenie, że czytanie mniejszego tekstu staje się powoli męczące i wymaga więcej wysiłku niż zwykle, to prawdopodobnie czas by pomóc swoim oczom. Prezbiopia - którą zaczynają doświadczać osoby w wieku 40-50 - jest naturalną kondycją spowodowaną utratą elastyczności w oku. Wraz z wiekiem, ta stopniowa utrata elastyczności sprawia, że trudniej jest skupić się na obiektach położonych blisko bez pomocy ze strony okularów czy soczewek.

 

Lista kontrolna prezbiopii

· Trzymanie lektury i drobnego druku z większej odległości
· Potrzeba większej ilości światła do czytania
· Zmęczenie oczu spowodowane koncentracją na tekście
· Niewyraźne widzenie podczas długiego czytania z regularnej odległości
· Uczucie pieczenia w twoich oczach
· W niektórych przypadkach bóle głowy

 

Co się dzieje, gdy nasze oczy się starzeją?

Ze względu na fakt, że nasze soczewki oka stają się sztywniejsze z wiekiem, nie mogą przez to łatwo zmieniać i dopasowywać kształtu. W rezultacie trudniej jest odpowiednio zagiąć światło i skupić je na naszej siatkówce. Na szczęście nasza zdolność widzenia odległych obiektów jest nadal nienaruszona, więc prezbiopię można również opisać jako związaną z wiekiem dalekowzroczność. Większość z nas zacznie doświadczać problemów związanych z ostrością wzroku przy wieku 40 lat. Jeśli czujesz, że twój wzrok całkowicie się pogarsza, nie mart się, to naturalny proces, który bardzo łatwo można przezwyciężyć za pomocą prostych okularów do czytania. Kiedy kupisz pierwszą parę, poczujesz ulgę i wyrazistość, które sprawią, że zaczniesz się zastanawiać, dlaczego nie zdecydowałeś się na zakup wcześniej.

Jakie jest rozwiązanie?

Niestety nie ma sposobu by zatrzymać ten naturalny proces, który doprowadza do utraty ostrości wzroku. Jednakże, jest kilka sposobów, które mogą pomóc w korekcji.


Soczewki kontaktowe

Jednym z rozwiązań są wieloogniskowe soczewki kontaktowe. Soczewki te są przeznaczone specjalnie do starczowzroczności i zawierają wiele stref korekcji na soczewce: wymaganą siłę na odległość (jeśli występuje), jak i siłę potrzebną do wyraźnego widzenia z bliska oraz odległości pośrednich. Mimo, że soczewki kontaktowe mogą wydawać się odpowiednią opcją, nie są one najlepsze dla każdego. Ta opcja jest również najdroższa na dłuższą metę. Jeśli korzystasz już z soczewek kontaktowych, być może znasz koszty i nakład pracy z nimi związane.

Okulary progresywne

Jeśli masz już receptę i nie chcesz ciągle zmieniać okularów w ciągu dnia - okulary progresywne są najlepszym rozwiązaniem. Są szczególnie dobre dla osób, które już nosiły okulary, oraz dla osób z astygmatyzmem. Soczewki progresywne to soczewki o różnej mocy optycznej, które są używane do dobrego widzenia ze wszystkich odległości. Termin soczewka progresywna oznacza, że gradacja postępuje od górnej części, która jest używana do widzenia do dali, do dolnej, która jest używana do bliskiego widzenia. Niestety jednak ze względu na swoją specyfikę mogą powodować pewne utrudnienia, których adaptacja wymaga trochę czasu.


Okulary do czytania

Okulary do czytania dla większości jest najprostszą, najtańszą i najbardziej efektywną metodą na starczowzroczność. Jeśli na co dzień nie nosisz soczewek kontaktowych ani okularów, najłatwiejszym sposobem skorygowania prezbiopii jest noszenie okularów o jednej mocy podczas wykonywania czynności z bliska. Ludzie zwykle kupują okulary do czytania w supermarketach lub droższe, robione na zamówienie w sklepie optycznym. Wiele osób zaczyna kupować swoje okulary online, ponieważ mogą dostosować i wybrać okulary z większego asortymentu niż stoisko na stacji benzynowej. Okulary do czytania występują w mocach takich jak +1, +1.50 czy nawet +3.50. U większości osób - prezbiopia zaczyna się od +0.5 i wzrasta do +2.00 czy +2.50.


Operacja

Chirurgia porofrakcyjna to technika stosowana w celu korekcji prezbiopii. Polega na zastąpieniu naturalnej soczewki soczewką wewnątrzgałkową (soczewką sztuczną). Jednak nie jest to całkowicie pozbawione ryzyka i często jest bardzo drogie.

 

Znajdź swoje okulary do czytania