Poznaj różnicę: Okulary na niebieskie światło i Okulary do komputera

Okulary na niebieskie światło i Okulary do komputera - czym się różnią?

Aby wyjaśnić to w łatwy sposób - "okulary na światło niebieskie" to określenie tyczące się zwykłych okularów z powłoką. Ta powłoka ma za zadanie chronić oczy przed szkodliwymi promieniami świetlnymi emitowamymi z ekranów komputera. Z drugiej strony "okulary do komputera" odnoszą się do zakresu mocy i sposobu użytkowania okularów. Okulary komputerowe skupiają się na konstrukcji samej soczewki. Mają one specyficzne moce i pomiary, które dostosowują się do twoich nawyków pracy. Możesz je również ulepszyć dodając powłokę chroniącą przed niebieskim światłem, przez co możesz połączyć zalety obu typów okularów. Aby dowiedzieć się więcej czytaj dalej.

Okulary na światło niebieskie

Okulary blokujące niebieskie światło, okulary anty światło niebieskie czy po prostu okulary na światło niebieskie... Mamy wiele różnych nazw na przedmioty które uwielbiamy. Czy wiesz, że światło niebieskie jest emitowane wszędzie dookoła nas?

Być może nie jesteś zaznajomiony z pojęciem niebieskiego światła, ale coraz częściej mówi się o zjawisku związanym z nową technologiczną erą telekomunikacji ekranowej. Niebieskie światło jest powszechnie znane z tego, że jest emitowane ze sztucznych źródeł, takich jak ekrany elektroniczne, telefony, komputery, a nawet żarówki LED. Ale czy wiesz, że jest również emitowane z naturalnych źródeł, takich jak słońce?

Dlaczego powinno się chronić oczy przed niebieskim światłem?

Niebieskie promienie światła mają najkrótsze długości fal i największą energię, co oznacza, że ​​więcej energii dociera do oka. Kiedy niebieskie światło jest wchłaniane przez twoje oczy, mózg interpretuje je jako światło dzienne, które sygnalizuje mózgowi i reszcie ciała, że ​​czas się obudzić. Oznacza to, że w nocy niebieskie światło z ekranów działa jak sztuczne światło dzienne - zaburzając twój rytm dobowy i wszystkie procesy z nim związane.

W nocy organizm wydziela hormon zwany melatoniną, który wspomaga sen i inicjuje szereg procesów biologicznych w określonych porach dnia. Dlatego w nocy do mózgu wysyłany jest określony sygnał, który następnie informuje organizm o wydzielaniu melatoniny, która wywołuje senność.

Naturalne procesy związane z kontrastem między dniem a nocą są zakłócane przez sztuczne źródła światła, takie jak niebieskie światło z naszych ekranów.


Jak możemy chronić oczy przed szkodami tego światła?

Ponieważ świat rozwija się technologicznie, jest to całkiem oczywiste, że trudno jest uniknąć sztucznego światła. Stało się nieodłączną częścią naszego codziennego życia i ma kluczowe znaczenie dla naszej pracy i komunikacji. Istnieją jednak zmiany, które możemy wprowadzić w naszych codziennych procedurach, aby rozwiązać ten problem. W nocy unikaj ostrego oświetlenia i używaj przyciemnionego lub nawet czerwonego światła, które wpływa w mniejszym stopniu na zmiany rytmu dobowego i wydzielanie melatoniny. Jeśli dużo pracujesz przed ekranem, możesz zaopatrzyć się w okulary filtrujące niebieskie światło. Noś je, gdy siedzisz przed komputerem lub ze smartfonem, zwłaszcza wieczorem. Dbaj o swoje oczy!


Okulary do komputera

Okulary zawodowe, okulary degresywne i okulary do ekranów to terminy opisujące okulary o mocy mierzonej specjalnie do używania na ekranie. Istnieje wiele różnych typów okularów komputerowych, które na różne sposoby pomagają wyraźnie widzieć w miejscu pracy. Okulary komputerowe można dodatkowo wyposażyć w powłokę, aby chronić oczy przed szkodliwym niebieskim światłem. W zależności od osobistych miar i nawyków pracy, oto krótkie wyjaśnienie 3 rodzajów soczewek komputerowych:

3 popularne typy soczewek komputerowych

Okulary komputerowe o pojedynczej mocy: Okulary o pojedynczej mocy nie są progresywne, co oznacza, że ​​są dostosowane tylko do jednej wybranej odległości. Działają dla większości ludzi, którzy siedzą w tym samym miejscu lub przynajmniej w tej samej odległości przez cały dzień. Są również dobre dla osób, które nie mają recepty na odległość, więc mogą po prostu zdjąć okulary, gdy nie pracują na ekranie.

Progresywne dostosowane do bliskiego zasięgu: Okulary progresywne dla bliskiego zasięgu posiadają soczewki o wielu mocach, które są specjalnie zaprojektowane do pracy na ekranie i na odległość czytania. Będziesz wyraźnie widzieć swoje stanowisko pracy, ale dalsze odległości będą rozmazane. Okulary progresywne do bliży są idealne, jeśli chcesz okulary o ustawieniach optymalny do komputera, ponieważ cała soczewka dostosowana jest do twojego stanowiska pracy. Najlepiej sprawdzają się w przypadku odległości do 1,5 metra.

Progresywne soczewki średniego zasięgu: Soczewki progresywne średniego zasięgu są dla tych, którzy chcą nieco większej elastyczności zakresu widzenia. Jeśli na przykład pracujesz w recepcji lub jesteś na wielu fizycznych spotkaniach, tego typu okulary mógłby być idealną opcją. Zobaczysz wyraźnie ekran, a także z odległości do 4 metrów. Oznacza to, że będą działać zarówno na odległości ekranu, jak i odległości prezentacji. Ponieważ moc na odległość zajmuje miejsce w soczewkach, idziesz na kompromis z jakością bliskiego widzenia, jednak sprawdzają się one dobrze w przypadku dynamicznych nawyków pracy.

Masz jakieś pytania? W Luxreaders możesz kupić okulary na niebieskie światło zerówki lub z mocą soczewki. Jeśli chcesz używać okularów przy komputerze, zawsze możesz zamówić okulary z receptą dostosowaną do twojej preferowanej odległości do pracy przed ekranem. Jeśli masz jakieś pytania zawsze możesz skorzystać z naszego czatu, który znajduje się w prawym dolnym rogu czy wysłać nam wiadomość na hi@luxreaders.pl.