Jak poprawnie zrozumieć swoją receptę

Jesteś gotowy, aby zamówić pierwszą parę okularów i wreszcie odczuć ulgę w postaci przejrzystego, bezproblemowego widzenia – ale nagle uświadamiasz sobie, że nie masz pojęcia jaką moc zamówić...
Nie martw się! Jesteśmy tutaj, aby pomóc. Oto prosty i przystępny przewodnik po czasami trudnym do zrozumienia papierze, który otrzymałeś od swojego optyka.

Soczewki kontaktowe czy okulary:

Czy wiesz, że Twoja recepta na soczewki kontaktowe i recepta na okulary to nie to samo? Wiele osób używa soczewek kontaktowych o innej mocy w porównaniu z okularami. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, z których najczęstsze to fakt, że są one zbudowane inaczej. Soczewki kontaktowe załamują światło bezpośrednio z powierzchni oczu – podczas gdy okulary załamują światło kilka centymetrów dalej. Czytaj dalej, aby uzyskać jasne informacje odnośnie recepty na okulary.

 

OP i OL – Prawe i Lewe:

Aby dobrze zrozumieć receptę, ważne jest, aby patrzeć na jedno oko na raz. Wiele osób ma różne moce na każdym z oczu, dlatego zawsze powinieneś czytać je osobno. Prawe oko jest zwykle oznaczone literami „P” lub „OP”. OP (OD) i OL (OS) to profesjonalne terminy używane przez optyków i okulistów. To skrót od Oculus Dexter, Oculus oznaczający oko i Dexter oznaczający prawe. Podobnie OS oznacza Oculus Sinister, odnosząc się do recepty na lewe oko. Inny termin dla lewego oka to „L”.

 

SPH – Sfera:


SPH to najbardziej standardowy pomiar na recepcie okularów. Po prostu mierzy moc soczewki potrzebną do skorygowania problemów ze wzrokiem, przy czym 0,0 oznacza, że nie jest potrzebna korekcja sferyczna. SPH jest mierzony w plus lub w minus. Jeśli masz plus (+), oznacza to, że jesteś dalekowzroczny, co oznacza, że masz problemy z obserwowaniem rzeczy z bliska. Z drugiej strony minus (-) sugeruje, że jesteś krótkowzroczny i masz problemy z widzeniem oddalonych obiektów. Zarówno w przypadku plusa, jak i minusa, im wyższa liczba, tym więcej korekty potrzebujesz. Na przykład osoba z -0,25 może nie mieć problemów z funkcjonowaniem w codziennym życiu, podczas gdy osoby z -5,00 są uzależnione od korygowania wzroku, aby poruszać się po otoczeniu.

 

CYL – Cylinder:

CYL wskazuje, czy masz astygmatyzm, czy nie. Astygmatyzm jest częstym schorzeniem odnoszącym się do nieregularnego kształtu rogówki. Podczas gdy CYL wynoszący -0,25 może nie zawsze być skorygowany, CYL wynoszący -3,00 może drastycznie obniżyć jakość widzenia. Jeśli przestrzeń CYL jest pusta, oznacza to, że nie masz astygmatyzmu lub jest za mały, aby można go było poprawić.

 

Oś:


Oś dotyczy również astygmatyzmu. Liczba jest mierzona w stopniach od 1 do 180 i opisuje pozycję, w której pojawia się astygmatyzm.

 

ADD – Dodatek:


ADD jest zawsze mierzony w plusie (+) i odnosi się do ilości dodatkowej mocy, której potrzebujesz, aby zobaczyć z bliska. Wraz z wiekiem widzenie do bliży maleje, co jest powodem, dla którego większość ludzi zaczyna nosić okulary do czytania. Zwykle zaczyna się we wczesnych latach 40-tych, zaczynając od dodatków takich jak +0,25 lub +0,50. Liczby te będą rosły z czasem, prowadząc do +1,00, +1,50, +2,00 i tak dalej. Dodatek zwykle stabilizuje się w okolicach +2,00/+2,50 dla obu oczu i od tego momentu pozostaje stały. Ten stan/zjawisko jest często określane jako Presbiopia.
Jeśli nie nosiłeś soczewek kontaktowych ani okularów przed 40-50 rokiem życia, prawdopodobnie nie potrzebujesz korekty innej niż plus. W takim przypadku wymagana siła do czytania okularów jest równa liczbie dodanej. Może to być na przykład +1,00 lub +2,50.
Jeśli już potrzebujesz korekty, należy dodać dodatek do SPH (biorąc pod uwagę, że nie masz astygmatyzmu). Np. SPH +1,00 i ADD +2,00 oznaczają, że do czytania będziesz potrzebować +3,00. Dla krótkowzroczności (-) oznacza to, że jeśli masz SPH -2,00 i ADD +2, nie potrzebujesz siły do ​​czytania. W takich przypadkach możesz po prostu zdjąć okulary podczas czytania. Osoby, które potrzebują mocnych soczewek zarówno do dali, jak i do bliży, często używają soczewek progresywnych, gdzie ich moc SPH znajduje się na górze, a SPH + ADD znajduje się na dole soczewki. Wiele osób wybiera również dwie pary okularów – jedną do dali, a drugą do bliży (okulary do czytania). Pamiętaj, że zawsze dobrze jest poprosić swojego optyka lub okulistę o wymaganą korektę, jeśli masz zaawansowane miary.


PD – Odległość źrenicy:


PD jest skrótem od odległości źrenic i jest odległością między źrenicami, mierzoną w milimetrach. PD jest często wymagane do wykonania soczewek na zamówienie z bardziej zaawansowanymi środkami – takimi jak soczewki wieloogniskowe.

 

Pryzmat/Baza:


Sekcje pryzmatu i bazy są dość rzadkie i są przeznaczone dla osób, które mają problemy z wyrównaniem oczu. Pryzmat oznacza korekcję potrzebną do wyrównania oczu, podczas gdy podstawa określa kierunek, w którym pryzmat musi skierować światło.


Znajdź swoje okulary do czytania