Frederik Thiele: Mężczyzna z okularową misją

Można powiedzieć, że praktycznie urodził się w okularach. Teraz Frederik Thiele zdecydował się dostarczać stylowe okulary do czytania prosto do drzwi klientów. Pomysł zrodził się w nieoczekiwany sposób, gdy stał w swoim sklepie na lotnisku w Kopenhadze.

Początkowo w jego planie było sprzedawanie drogich okularów przeciwsłonecznych przyszłym podróżnikom, którzy pragną ostatniego dodatku do swojej garderoby przed egzotycznymi i drogimi wakacjami. Zamiast tego, pewnego dnia podróżnicy pospiesznie weszli do jego sklepu z okularami przeciwsłonecznymi, rozpaczliwie szukając czegoś innego:

”Ludzie przybiegli, żeby kupić okulary do czytania. Zwykle stali by w kolejce, by znaleźć jedne z tych tanich okularów, których właśnie zapomnieli z domu, które jednak są im niezbędne podczas wakacji. Ostatecznie sprzedaliśmy tysiące okularów do czytania, co było dla nas samych zaskoczeniem, ponieważ na początku nasze okulary były schowane na szarym końcu sklepu”, wspomina Frederik.

Ostatecznie okulary do czytania stanowiły połowę sklepu Frederika Thiele i stanowiły ogromną część całkowitego dochodu.


”Było dla mnie zaskoczeniem jak duże zainteresowanie związane jest z okularami do czytania. W tym czasie nigdy się nad tym nie zastanawiałem i miałem okulary do czytania na półkach tylko jako suplement do okularów przeciwsłonecznych.”, wspomina.

Stado zdesperowanych klientów lotniska otworzyło Frederikowi oczy. Chociaż w tym czasie pracował z okularami już od dziesięcioleci, nagle zauważył nową i nieco przeoczoną niszę w branży.

”Następnie zacząłem sprawdzać, które rodzaje okularów do czytania są łatwo dostępne na rynku, a potem zacząłem jeździć po kraju, aby zobaczyć jaki jest wybór w różnych sklepach. Pomyślałem sobie, że musi być możliwe, aby zrobić to lepiej. W handlu detalicznym nie było nikogo, kto w ogóle dbałby o okulary do czytania.”

Zawsze okulary

Można powiedzieć, że Frederik Thiele został do tego urodzony! Jak jego nazwisko może zdradzać, Frederik jest częścią duńskiej sieci sklepów okularowych 'Thiele', która po 200 latach istnienia jest najstarszą firmą optyczną w Danii.

Przez wiele lat pracy w rodzinnym biznesie Frederik założył własną, mniejszą sieć salonów okularowych '3 optik' na którą składało się 6 sklepów, z których kilka znajduje się na duńskim lotnisku. Pracując nad '3 optik', które sprzedawały głównie wysokiej klasy okulary, Frederik powoli rozwijał swoje zainteresowanie okularami do czytania.


Frederik Thiele & Luxreaders

Frederik Thiele od 2018 roku jest częścią LUXREADERS, który w 2020 roku został uznany przez Duńską Izbę Handlową za drugą najlepszą nową firmę cyfrową. Misją LUXREADERS jest dostarczanie naszym klientom najwyższej jakości okularów do czytania bezpośrednio do ich domów, w tej samej cenie, jaką zapłaciliby w supermarkecie lub w innych sklepach.


Świetny potencjał

Niedawno rynek okularów do czytania eksplodował, a okulary dostępne bez recepty są sprzedawane wszędzie, od supermarketów po ekskluzywne sklepy z modą. Frederik Thiele zauważył, że większość sprzedawanych okularów była fatalnej jakości i miała raczej wątpliwy design. Ogólna kiepska jakość i wzornictwo, a także duża liczba ludzi, którzy strasznie uzależnieni są od okularów do czytania, były tym, co zainspirowało go do rozpoczęcia podróży w 2017 roku.

"To zupełnie surrealistyczne, kiedy myślę o ilości sprzedawanych okularów do czytania! Nie tylko ludzie w Danii mają problemy z czytaniem, to problem globalny. Tylko w Europie produkuje się 400 milionów par okularów do czytania rocznie. Niestety, większość z tych tanich okularów są zarówno niskiej jakości, jak i po prostu brzydkie" stwierdza.

 

Czuj się dobrze & Wyglądaj dobrze

Właśnie wtedy Frederik Thiele skontaktował się ze swoim przyjacielem, inwestorem Thomasem Olsenem, aby dowiedzieć się, czy mogą zrewolucjonizować rynek. Chcieli nagiąć zasady kupowania okularów do czytania i stworzyć coś, co będzie miało nienaganny design i jakość, a jednocześnie będzie łatwo dostępne.

Mając te surowe wymagania szybko doszli do wniosku, że powinien to być sklep internetowy. W 2018 roku połączyli siły z dwoma specjalistami od e-commerce, Nicki i Alexander Due, i razem stworzyli markę LUXREADERS - w 100% cyfrowy sklep z okularami. Dzięki nowoczesnej technologii klienci mogą teraz przymierzyć okulary do czytania za pomocą wirtualnego lustra i dowiedzieć się, jakie kształty i kolory najlepiej odpowiadają ich pragnieniom.

"Dokonaliśmy przełomu dzięki naszej technologii Try-on, aby zapewnić klientom optymalne wrażenia cyfrowe. Naszym celem było również dorównanie cenom zwykłych okularów do czytania - w naszym sklepie internetowym otrzymujesz po prostu znacznie lepszy produkt" Frederik Thiele wyjaśnia.

Oprócz aspektu jakości Frederik Thiele i spółka, próbowali stworzyć szeroką gamę stylów, nadając okularom inny wygląd na różne okazje. W asortymencie znajdziesz okulary na długi dzień w ogrodzie, niektóre na uroczystości, a niektóre do biura.

"Próbowaliśmy walczyć z myślą, że okulary do czytania są nieuniknionym etapem w Twoim życiu. Wzięliśmy coś, co jest postrzegane jako raczej nieatrakcyjne i staraliśmy się, aby było postrzegane jako stylowe. Ambicją było stworzenie czegoś, co jest wystarczająco dobre, i dodatkowo sprawić, by doświadczenie przy pierwszym zakupie nie było skomplikowane. Chcemy, żeby klient pomyślał: „Cóż, te są naprawdę fajne" mówi Frederik.

Po trudnych początkach wygląda na to, że wizja Frederika wreszcie się powiedzie. Dziś LUXREADERS sprzedaje swoje okulary online w ponad dziesięciu różnych krajach i jest w stanie dostarczyć je swoim klientom w krótkim czasie bez względu na ich lokalizację.

"To był naprawdę ciężki projekt ze względu na wymóg utrzymania niskich cen i najwyższej jakości. W końcu zaczyna się to opłacać. Niektóre dni sprzedajemy setki okularów i zaczynamy dostrzegać ludzi noszących je publicznie. Osobiście jestem bardzo podekscytowany wypatrywaniem naszych okularów w panoramie miasta lub w telewizji! Nasza firma stale dociera do nowych miejsc i jestem z tego bardzo dumny."

 

Znajdź swoje okulary do czytania