Dlaczego są szkodliwe dla oczu

Co to są promieniowanie UV?

Oprócz powodowania uszkodzenia skóry, których większość z nas prawdopodobnie już doświadczyła lub przynajmniej słyszała w postaci oparzeń słonecznych, promienie UV mogą również spowodować uszkodzenie naszych oczu. Ale czym dokładnie są promienie UV i jak możesz chronić oczy przed spowodowanymi przez nich szkodami?

Co to są promieniowanie UV?

Promienie UV to promienie światła ultrafioletowe, które są niewidoczne dla ludzkiego oka. Są postacią promieniowania elektromagnetycznego o długości fali 10–400 nanometrów. Ich długość fali jest krótsza niż widzialne spektrum światła, dlatego ludzkie oczy nie widzi.

Promienie UV są emitowane przez słońce i są częścią światła słonecznego. Ogółem promienie UV wynoszą około 10% promieniowania elektromagnetycznego, które wyświetla słońce. Promienie UV można podzielić na długość długości i krótkiej długości promieniowania UV.

Słońce emituje dużo promieniowania UV. Jesteśmy jednak w stanie zamieszkać tylko Ziemi, ponieważ mamy atmosferę, która chroni nas przed promieniami słonecznymi, odfiltrowując większość (szkodliwe) światła Słońca.

Jakie są skutki promieni UV dla ludzi?

Możesz doświadczyć tej ekspozycji na promieniowanie UV najbardziej widoczne, gdy dostaniesz Suntan lub Sunburn. Ale ekspozycja na promienie UV może również zwiększyć ryzyko uzyskania raka skóry. Oprócz wpływu na naszą skórę promieniowanie UV może również mieć szkodliwy wpływ na nasze oczy i może wpływać na nasz rytm okołodobowy i nasz układ odpornościowy.

Podczas gdy promienie UV mają zarówno szkodliwe, jak i korzystne skutki, musimy jednak zawsze chronić się odpowiednio.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy musisz się chronić i jak, jest poprzez konsultację z indeksem UV i wiedząc, kiedy i która ochrona jest konieczna.

Men     Women

Dlaczego promienie UV są szkodliwe dla oczu?

Promienie UV są szkodliwe dla oczu, w szczególności, ponieważ ekspozycja na promieniowanie UV może powodować podrażnienie oka, zmniejszyć wzrok, a także w bardzo ciężkich przypadkach prowadzą do raka powieki. Jeśli nasze oczy są zbyt duże narażone na promienie UV, promieniowanie może wpływać na układ dioptryczny oka, który może być ostry lub przewlekły, a także wpływać na siatkówkę oczu.

Ponadto ekspozycja na promień promieniowania UV może powodować zapalenie spojówek i prowadzić do zachmurzenia rogówki, a nawet powodować zaćmę.

Jak mogę chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Kiedy jesteś na słońcu przez dłuższy czas, upewnij się, że nakładasz wystarczającą ilość kremu przeciwsłonecznego i/lub nosić odzież ochronną, aby chronić skórę przed nadmierną ekspozycją na UV, która może prowadzić do szkody i uszkodzenia naszej skóry.

Dlaczego nie zrobić tego samego dla swoich oczu? Najłatwiejszym i najtańszym sposobem ochrony naszych oczu przed promieniami UV są okulary przeciwsłoneczne z siłą lub bez.

Wspólne wskaźniki ochrony okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne można klasyfikować w różnych współczynnikach UV, podobnie jak SPF w kremie przeciwsłonecznym. Najczęstszym jest UV400.

Soczewki można podzielić na 5 różnych kategorii, które wskazują na odcień i ciemność soczewki:

Kategoria 0: 3-20 %

Kategoria 1: 20-57 %

Kategoria 2: 57-82 %

Kategoria 3: 82-92 %

Kategoria 4: 92-97%

Okulary przeciwsłoneczne, które mają wskaźnik „CE”, powinny filtrować przynajmniej do długości fal 380 nanometrów i są zgodne z guidelami UE. Ponadto ważne jest, aby kupowane okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy, zakryły całe oko.

Okulary przeciwsłoneczne Luxreaders to UV400 i mają kategorię 3.

Co to jest UV400?

Jeśli twoje nowe okulary przeciwsłoneczne wskazują na UV400, oznacza to, że szklanki filtrową promieniowanie i oświetlą do długości fali 400 nanometrów. Właśnie dlatego UV400 jest również nazywane „100 -procentowym ochroną”, ponieważ chroni oczy przed pełnym spektrum długości fal promieniowania UV (co stanowi do 400 nm).