Dlaczego są szkodliwe dla oczu

Co to są promieniowanie UV?

Oprócz powodowania uszkodzenia skóry, których większość z nas prawdopodobnie już doświadczyła lub przynajmniej słyszała w postaci oparzeń słonecznych, promienie UV mogą również spowodować uszkodzenie naszych oczu. Ale czym dokładnie są promienie UV i jak możesz chronić oczy przed spowodowanymi przez nich szkodami?

Co to są promieniowanie UV?

Promienie UV to promienie światła ultrafioletowe, które są niewidoczne dla ludzkiego oka. Są postacią promieniowania elektromagnetycznego o długości fali 10–400 nanometrów. Ich długość fali jest krótsza niż widzialne spektrum światła, dlatego ludzkie oczy nie widzi.

Promienie UV są emitowane przez słońce i są częścią światła słonecznego. Ogółem promienie UV wynoszą około 10% promieniowania elektromagnetycznego, które wyświetla słońce. Promienie UV można podzielić na długość długości i krótkiej długości promieniowania UV.

Słońce emituje dużo promieniowania UV. Jesteśmy jednak w stanie zamieszkać tylko Ziemi, ponieważ mamy atmosferę, która chroni nas przed promieniami słonecznymi, odfiltrowując większość (szkodliwe) światła Słońca.

Jakie są skutki promieni UV dla ludzi?

Możesz doświadczyć tej ekspozycji na promieniowanie UV najbardziej widoczne, gdy dostaniesz Suntan lub Sunburn. Ale ekspozycja na promienie UV może również zwiększyć ryzyko uzyskania raka skóry. Oprócz wpływu na naszą skórę promieniowanie UV może również mieć szkodliwy wpływ na nasze oczy i może wpływać na nasz rytm okołodobowy i nasz układ odpornościowy.

Podczas gdy promienie UV mają zarówno szkodliwe, jak i korzystne skutki, musimy jednak zawsze chronić się odpowiednio.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy musisz się chronić i jak, jest poprzez konsultację z indeksem UV i wiedząc, kiedy i która ochrona jest konieczna.

Dlaczego promienie UV są szkodliwe dla oczu?

Promienie UV są szkodliwe dla oczu, w szczególności, ponieważ ekspozycja na promieniowanie UV może powodować podrażnienie oka, zmniejszyć wzrok, a także w bardzo ciężkich przypadkach prowadzą do raka powieki. Jeśli nasze oczy są zbyt duże narażone na promienie UV, promieniowanie może wpływać na układ dioptryczny oka, który może być ostry lub przewlekły, a także wpływać na siatkówkę oczu.

Ponadto ekspozycja na promień promieniowania UV może powodować zapalenie spojówek i prowadzić do zachmurzenia rogówki, a nawet powodować zaćmę.

Jak mogę chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Kiedy jesteś na słońcu przez dłuższy czas, upewnij się, że nakładasz wystarczającą ilość kremu przeciwsłonecznego i/lub nosić odzież ochronną, aby chronić skórę przed nadmierną ekspozycją na UV, która może prowadzić do szkody i uszkodzenia naszej skóry.

Dlaczego nie zrobić tego samego dla swoich oczu? Najłatwiejszym i najtańszym sposobem ochrony naszych oczu przed promieniami UV są okulary przeciwsłoneczne z siłą lub bez.

Wspólne wskaźniki ochrony okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne można klasyfikować w różnych współczynnikach UV, podobnie jak SPF w kremie przeciwsłonecznym. Najczęstszym jest UV400.

Soczewki można podzielić na 5 różnych kategorii, które wskazują na odcień i ciemność soczewki:

Kategoria 0: 3-20 %

Kategoria 1: 20-57 %

Kategoria 2: 57-82 %

Kategoria 3: 82-92 %

Kategoria 4: 92-97%

Okulary przeciwsłoneczne, które mają wskaźnik „CE”, powinny filtrować przynajmniej do długości fal 380 nanometrów i są zgodne z guidelami UE. Ponadto ważne jest, aby kupowane okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy, zakryły całe oko.

Okulary przeciwsłoneczne Luxreaders to UV400 i mają kategorię 3.

Co to jest UV400?

Jeśli twoje nowe okulary przeciwsłoneczne wskazują na UV400, oznacza to, że szklanki filtrową promieniowanie i oświetlą do długości fali 400 nanometrów. Właśnie dlatego UV400 jest również nazywane „100 -procentowym ochroną”, ponieważ chroni oczy przed pełnym spektrum długości fal promieniowania UV (co stanowi do 400 nm).

Jadę na wakacje, jakie okulary przeciwsłoneczne powinienem kupić?

Jeśli jedziesz na wakacje, ochrona UV400 powinna być idealna. Możesz rozważyć, jaką kategorię okularów przeciwsłonecznych wolisz, w oparciu o intensywne spojrzenie i jasność słońca oraz gdzie jesteś na wakacjach. Zasadniczo na plaży i w/w pobliżu morza promieniowanie UV jest wysokie i chcesz chronić oczy, aby zapobiec zdobyciu „surferzy oka”, a woda często odzwierciedla, a nawet zwiększa promienie i ekspozycję. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio chronić swoje oczy za pomocą stylowych okularów przeciwsłonecznych.

Jeśli zwykle używasz okularów do czytania i nie chcesz przegapić swoich korzyści podczas czytania na plaży, wybierz okulary przeciwsłoneczne z siłą, które zapewniają jednocześnie czytać i chronić oczy, bez konieczności noszenia kilku warstw czytania okularów i okularów przeciwsłonecznych jednocześnie.

Co muszę wziąć pod uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych?

Może to być bardzo mylące, wiedząc, czego szukać, robiąc stylowe, ochronne okulary przeciwsłoneczne. Oto kilka rzeczy, które możesz rozważyć, aby zapewnić najlepszą ochronę i wygląd z nowymi okularami przeciwsłonecznymi z siłą i bez siły latem:

 • Czy okulary przeciwsłoneczne mają na nich napisane „CE”?

  Gratulacje, stylowe okulary przeciwsłoneczne, które wybrałeś, zgodne z eu-guidelinami i powinny chronić oczy przed światłem UV o długości fali do 380 nanometrów.

 • Widać, że twoje okulary przeciwsłoneczne mają wskaźnik UV400, a nawet UV480?

  Idealne, twoje oczy będą chronione przed światłem i promieniowaniem do odpowiadającej długości fali. A jeśli pamiętasz od samego początku, promienie UV mogą mieć długość fali do 400 nanometrów, więc powinieneś być chroniony!

 • Soczewki mają bardzo ciemny odcień, więc oznacza to, że filtrują dużo światła, prawda?

  ZŁO. Podczas gdy ciemne soczewki mogą oczywiście filtrować dużo promieniowania UV, tym ciemniejsze soczewki nie oznaczają automatycznie, że ochrona jest również wyższa. Jednak ciemniejsze soczewki mogą zmniejszyć olśniewanie, które powodują zmęczenie naszych oczu.

 • Mam wokół siebie stare okulary przeciwsłoneczne, więc nie potrzebuję nowych, prawda?

  ZŁO. Okulary przeciwsłoneczne mogą również z czasem stracić ochronę. Zaleca się, aby optyk sprawdził, czy twoje sunniery mogą nadal wystarczająco chronić twoje oczy. Może być nawet gorsze noszenie okularów przeciwsłonecznych, które nie chronią już oczu niż wcale noszenie. Za ciemniejszymi przyciemnionymi szklankami twój uczeń otworzy się bardziej niż zwykle, a jeśli twoje okulary przeciwsłoneczne nie filtrują w wystarczającym stopniu promieni UV, mogą spowodować jeszcze większe obrażenia.

 • Jakie są trendy okularów przeciwsłonecznych w 2022 roku?

  Jeśli jesteś zainteresowany trendami (Sun) okularów tego roku, zalecamy przeczytanie naszego poprzedniego artykułu „Trendy okulary 2022" I "Znajdź swoje idealne okulary przeciwsłoneczne„Aby dowiedzieć się, które okulary przeciwsłoneczne będą pasować do Twojego stylu, wyglądać i potrzebować najlepiej!