Co powinieneś zrobić, jeśli masz ból w gnieździe oczu?

Ból w gnieździe oczu nie jest rzadkim stanem i może być spowodowany kilkoma różnymi czynnikami. Konieczne jest zrozumienie objawów, przyczyn i leczenia bólu gniazda oczu, aby złagodzić dyskomfort i zapobiec potencjalnym powikłaniom. W tym poście na blogu zbadamy różne przyczyny bólu gniazda oczu, w tym ból, bóle i ranienie w lewym lub prawym gnieździe oczu. Omówimy również, co możesz zrobić, aby złagodzić ból i kiedy szukać pomocy medycznej.

Co to jest ból gniazda oczu?

Gniazdo oczu, znane również jako jama orbitalna, jest kostną konstrukcją, w której znajduje się gałka oczna i otaczające tkanki. Ból w gnieździe oczu odnosi się do wszelkiego dyskomfortu lub bólu w oczach i wokół nich. Może być ostry lub tępy, przerywany lub ciągły i może wpływać na jedno lub oba oczy.

Powszechne przyczyny bólu gniazda oka

Istnieje kilka możliwych przyczyn bólu gniazda oczu, w tym:

Urazy oczu: Urazy oczu, takie jak cios w oko lub obcy obiekt w oku, mogą powodować ból gniazda oczu. Ból ten często towarzyszy obrzęk i siniak wokół oka.

Zapalenie zatok: Zakażenie zatok może powodować nacisk na gromadzenie się w jamie zatokowej, co może prowadzić do bólu w gnieździe oczu. Ból zwykle towarzyszy inne objawy, takie jak ból głowy, zatory i gorączka.

Zmęczenie oczu: Przedłużone użycie urządzeń cyfrowych, takich jak czytanie bez przerw lub noszenie nieprawidłowej recepty okulary do czytania, może powodować obciążenie oczu, co prowadzi do bólu i bólu w gnieździe oczu.

Migreny: Migreny mogą powodować ból w gnieździe oczu, którym mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak nudności i wrażliwość na światło.

Uraz: Uszkodzenie oka lub otaczających struktur, takie jak cios w twarz lub głowę, może powodować ból w gnieździe oczu.
Zapalenie nerwu wzrokowego: Zapalenie nerwu wzrokowego jest zapaleniem nerwu wzrokowego, który może powodować ból w gnieździe oczu, niewyraźne widzenie i inne zaburzenia wizualne.

Bóle głowy w klastrze: Bóle głowy w klastrze są poważnymi bólem głowy, które mogą powodować ból wokół oka, w tym gniazdo oczu.

Zaburzenie stawu skroniowo -żuchwowego (TMJ): TMJ może powodować ból w gnieździe oczu, a także ból szczęki, bóle głowy i ból ucha.

Objawy bólu gniazda oka

Ból gniazda oczu może występować z różnymi objawami, w tym ból, bóle i ranienie w lewym lub prawym gnieździe oczu. Inne objawy mogą obejmować:

 • Obrzęk i zaczerwienienie wokół oka
 • Trudność otwierania lub zamykania oka
 • Wrażliwość na światło
 • Rozmazany obraz
 • Wyładowanie od oka
 • Ból głowy

Jeśli doświadczasz którykolwiek z tych objawów, ważne jest, aby natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.

Jak złagodzić ból gniazda oczu

Jeśli odczuwasz ból w gnieździe oczu, możesz zrobić kilka rzeczy, aby złagodzić dyskomfort:

Odpocznij oczy. Rób częste przerwy, jeśli używasz urządzeń cyfrowych lub czytasz przez dłuższy czas. Pomogłoby to, gdybyś również próbował się spać, aby umożliwić odpoczynek oczom.

Ciepłe kompresy: Nakładanie ciepłego kompresu do dotkniętego oka może pomóc zmniejszyć ból i obrzęk.

Bez recepty środki przeciwbólowe: Przejęcie bez recepty środków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub acetaminofen, może pomóc złagodzić ból gniazda oczu.

Krople do oczu: Jeśli ból gniazda oczu jest spowodowany suchymi oczami, używanie kropli do oczu może pomóc w smarowaniu oczu i złagodzić ból.

Zimny ​​okład: Zastosuj zimny kompres na dotknięty obszar, aby zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból.

Kiedy szukać pomocy medycznej

Jeśli doświadczasz bólu gniazda oczu, ważne jest, aby jak najszybciej szukać pomocy medycznej. Ponadto, jeśli wystąpisz którykolwiek z poniższych objawów, może to być oznaka poważniejszego stanu, który wymaga pomocy medycznej:

 • Zmiany wizji
 • Wyładowanie od oka
 • Utrata widzenia lub rozmyte widzenie
 • Zaczerwienienie lub obrzęk
 • Nudności lub wymioty
 • Gorączka
 • Wyładowanie oczu

Twój lekarz przeprowadzi badanie fizykalne i może zamówić dodatkowe testy w celu ustalenia podstawowej przyczyny bólu.

Ból gniazda oczu może być spowodowany kilkoma czynnikami, w tym urazami, infekcjami i leżącymi u podstaw schorzeń. Jeśli doświadczasz bólu gniazda oczu, ważne jest, aby zwrócić się do pomocy medycznej, aby ustalić przyczynę podstawową i otrzymać odpowiednie leczenie. Ponadto konieczne jest ćwiczenie dobrej higieny oczu, na przykład często mycie rąk, unikanie dotykania oczu i noszenie okulary ochronne Podczas działania, które stanowią ryzyko uszkodzenia oczu.

FAQ

 • Czy ból gniazda oczu może być oznaką ciężkiego stanu?

  Tak, ból gniazda oczu może być oznaką ciężkiego stanu i należy szukać szybkiej pomocy medycznej, jeśli wystąpisz ten objaw. Podczas gdy ból gniazda oczu może być spowodowany stosunkowo niewielkimi chorobami, takimi jak obciążenie oczu lub zapalenie zatok, może to być również objaw poważniejszych stanów, takich jak zakażenie zatok, zapalenie nerwu wzrokowego, a nawet guz, który wymaga pilnego leczenia. Konieczne jest zwrócenie się do pomocy medycznej, jeśli ból jest silny lub trwały.

 • Czy napięcie oczu może powodować ból gniazda oczu?

  Tak, odkształcenie oczu może powodować ból gniazda oczu. Długotrwałe użycie urządzeń cyfrowych lub czytania bez przerw może powodować obciążenie oczu, co prowadzi do bólu i dyskomfortu w gnieździe oczu. Częste przerwy z urządzeń cyfrowych, noszenie Niebieskie okulary blokujące światłoi dostanie się wystarczającej ilości snu może pomóc złagodzić obciążenie oczu i zmniejszyć ryzyko doświadczenia bólu gniazda oczu.

 • Czy ból gniazda oka jest leczony?

  Tak, ból gniazda oka jest leczony. Leczenie bólu gniazda oka będzie zależeć od podstawowej przyczyny bólu. Ból gniazda oczu może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym uszkodzeniem, infekcją, stanem zapalnym, uszkodzeniem nerwów i guzami. Dlatego odpowiednie leczenie będzie się różnić w zależności od przyczyny. W niektórych przypadkach odpoczynek, ciepłe kompresy i bez recepty środki przeciwbólowe mogą być wystarczające do złagodzenia bólu. Jeśli jednak ból utrzymuje się lub jest ciężki, kluczowe jest zwrócenie się do pomocy medycznej w celu ustalenia przyczyny podstawowej i otrzymania odpowiedniego leczenia.