10 mitów na temat okularów i oczu

Przez lata mity na temat okularów i wzroku rozprzestrzeniły się w dość szybkim tempie. Niektóre mity zostały przekazane przez naszych rodziców i często wierzymy, że są prawdziwe, mimo że mogą być całkowicie sfabrykowane. Nadszedł czas, aby odłożyć te historie na bok i rozwiać błędne przekonania. Zebraliśmy listę najpopularniejszych mitów na temat okularów, wzroku i oczu, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj dalej.

 

Mit 1:

"Noszenie okularów o nieodpowiedniej mocy spowoduje uszkodzenie oczu"

Być może słyszałeś o tym błędnym przekonaniu. Podczas używania okularów ze złą receptą możesz doświadczyć problemów takich jak zamazany obraz czy zmęczenie oczu, jednakże nie ma to wpływu na uszkodzenie w żaden sposób twojego wzroku. Oczywiście by uzyskać najlepsze wrażenia, zalecamy stosowanie właściwej recepty, która zapewni optymalną wizję i pomoże odciążyć oczy.

Mit 2:

"Wszystkie okulary przeciwsłoneczne chronią przed słońcem"

Można pomyśleć, że jakiekolwiek okulary przeciwsłoneczne na rynku chronią przed słońcem, ale jest to dalekie od prawdy. Upewnij się, że Twoje okulary przeciwsłoneczne mają wystarczającą ochronę przed promieniami UV. Jeśli nie chronisz oczu przed słońcem, są one narażone na promieniowanie, które może mieć szkodliwy wpływ na oczy. Kupując okulary przeciwsłoneczne, szukaj etykiety UV400 lub CE. Wszystkie okulary przeciwsłoneczne Luxreaders mają soczewki kategorii 3 z ochroną UV400.

 

Mit 3:

"Jedzenie marchewki poprawi Twój wzrok"

Marchew zawiera pewne witaminy i składniki odżywcze, które pomogą Ci zachować zdrowy wzrok, ale fakt, że wyróżnia się ona spośród warzyw w walce z problemami ze wzrokiem, jest czystym mitem. Marchewki zawierają witaminę A, która jest ważna dla naszych oczu, ale są również inne warzywa, które mają o wiele większe korzyści dla wzroku niż marchew, takie jak jarmuż czy brukselka.

 

Mit 4:

"Czytanie przy słabym świetle uszkodzi Twoje oczy"

Może słyszałeś kiedyś historię o słynnym kompozytorze klasycznym, Bachu, który czytał swoje notatki pod przyćmionymi świecami i oślepł? Prawda jest taka, że nie miało to nic wspólnego z brakiem światła; faktycznie cierpiał on na zaćmę. Mimo że czytanie przy słabym świetle nie powoduje uszkodzenia wzroku, zawsze zalecamy czytanie w dobrze oświetlonym otoczeniu, ponieważ zapewnia to najlepsze efekty i ułatwia zadanie.

Mit 5:

"Siedzenie zbyt blisko telewizora spowoduje uszkodzenie oczu"

Mówiąc o szkodliwych nawykach, należy również poruszyć kolejny mit. „Nie siedź tak blisko telewizora bo oślepniesz!”. Ten nawyk oczywiście nie należy do najzdrowszych, jednakże nie ma on wpływu na pogorszenie wzroku. Jeśli jednak twoje dziecko siedzi bardzo blisko telewizora, możesz rozważyć wizytę u lekarza, ponieważ może cierpieć na krótkowzroczność.

 

Mit 6:

"Zezowanie oczu sprawi, że takie już zostaną"

Jeśli masz zdolność do zezowania i często wykorzystujesz to przy żartach ze znajomymi, nie musisz się martwić, że w jakiś sposób Twój wzrok się pogorszy a zez zostanie na zawsze, ponieważ spowodowane jest to głównie genetyką, a nie działaniami.

 

Mit 7:

"Noszenie okularów pogorszy wzrok"

W końcu kupiłeś pierwszą parę okularów, ale czujesz, że za każdym razem, gdy je zdejmujesz, pogarsza Ci się wzrok? Twoje okulary nie mają z tym nic wspólnego. Po prostu poprawiają widzenie, zmieniając sposób, w jaki promienie świetlne wpadają do twojego widma, ale nie zmieniają struktury samego oka. Twoje poczucie pogorszenia wzroku może być spowodowane tym, że jesteś przyzwyczajony do wyraźnego widzenia w okularach, a kiedy je zdejmujesz, wszystko wydaje się rozmazane. Ponadto, zanim zacząłeś nosić okulary, oczy musiały nieustannie kompensować i walczyć, aby wyraźnie patrzeć. Teraz, gdy nosisz okulary, Twoje oczy w końcu mogą się zrelaksować!

Mit 8:

"Rodzice o brązowych oczach nie mogą mieć dzieci o niebieskich oczach"

Czy Twoje dziecko ma niebieskie oczy, mimo że Ty i Twój partner macie brązowe oczy? Nie musisz się martwić. Genetyka działa w tajemniczy sposób, a Twoje dziecko może skończyć z innym kolorem oczu niż ty w zależności jak genetyka postanowi zadziałać przy łączeniu genów.

 

Mit 9:

"Okulary na niebieskie światło nie wpływają w żaden sposób na Twoje oczy"

Przy codzienny korzystaniu z ekranów, wysyłają one szkodliwe niebieskie światło do oczu, co może prowadzić między innymi do ich zmęczenia i bólów głowy. Dlatego zalecamy używanie okularów, które filtrują część niebieskiego światła podczas patrzenia na ekran.

 

Mit 10:

"Moja recepta jest na stałe"

Niektórzy ludzie uważają, że gdy zmierzą swoją receptę raz, wiedzą, jakiego rodzaju korekty będą potrzebować do końca życia. To zdecydownie nie jest prawda. Jeśli masz już receptę, wiesz, że moc jaką potrzebujesz może się zmieniać od czasu do czasu. Dlatego też zaleca się co jakiś czas badanie wzroku. Ponadto osoby w wieku 40-50 lat zaczynają doświadczać prezbiopii. Prezbiopia to termin opisujący dalekowzroczność związaną z wiekiem.

 

Znajdź swoje okulary do czytania